کارگاه آنلاین نگارش پایان نامه، پروپوزال و فن ارائه

پایان نامه خوب چه ویژگی هایی دارد؟


واضح  و روشن‌بودن سبک پژوهش

پایان نامه باید به سبکی واضح نوشته شود؛ یعنی نباید زبان نامفهوم در آن به کار گرفته شود. برای این منظور پایان نامه به فصل‌ها و بخش‌های کوچک تر تقسیم می شود به طوری که خواننده به آسانی بتواند مراحل پیشرفت بحث را دنبال کند باید رشته‌ای از بحث‌های منسجم و پی در پی در پایان نامه وجود داشته باشد تا خواننده بتواند متوجه شود که چگونه مطالب یک بخش یا فصل از پایان نامه به بخش یا فصل دیگر منتهی شده است.

 

 

وضوح اهداف پژوهش

پایان نامه باید اهداف روشن و واضحی داشته باشد که در آغاز مشخص شود و به تعبیری دلیل و چارچوب منطقی برای باقیمانده کار فراهم کند. سپس پایان نامه شیوه‌ای که پژوهش قرار است از آن طریق به اهدافش برسد را توضیح دهد. اگر فقط به بخشی از آن اهداف می‌توان رسید، پس باید این مطلب توضیح داده شود. در نهایت اینکه باید در فصل نتیجه گیری اهداف، مورد بازخوانی قرار بگیرد و شیوه هایی که برای بیان آن اهداف به کار گرفته شده است. بحث شود. اهداف هم چنین به دلیل تأثیرگذاری در انتخاب جنبه‌های نظری و روش شناسی کار بسیار مهم هستند. بعد از همه ی اینها طرح پژوهش باید متناسب با اهداف طرح باشد.

 

 

 

بازخوانی و مرور پیشینه‌ها

برای داشتن یک پایان نامه خوب و مفید باید یک بازخوانی و مرور کافی بر پیشینه پژوهش وجود داشته باشد. متونی که انتخاب می‌شود باید به اندازه کافی به روز باشد تا نشان دهدکه پایان نامه بر پژوهش‌های اخیربنا شده است. بدون شک متن‌های برگزیده‌ای از مطالعات و مقالات مختلف نباید آن قدر فراوان باشند که در روند متن تأثیر بگذارد و نثر نوشته شده دانشجو را مبهم و نامفهوم سازند؛ بنابراین باید تعادلی بین اندازه و تعداد نقل قول‌ها و متن اصلی پایان نامه وجودداشته باشد

 

 

وضوح چکیده

پایان نامه خوب باید یک چکیده خوب و واضح در شروع کار داشته باشد. چکیده، باید نمایی کلی و مختصر از تمام طرح پژوهش که در پایان نامه توصیف شده را فراهم کند.

 

 

عنوان مختصر و جامع

در نهایت مهم است که عنوان پایان نامه فراموش نشود. انتخاب یک عنوان خوب خودش تقریباً کار هنری محسوب می‌شود. عنوان نباید بیش از حد طولانی باشد، بلکه باید دقیقاً ماهیت پایان نامه را نشان دهد و به طور مطلوبی شامل برخی از کلیدواژه‌های مربوط به موضوع پژوهش باشد.

 

 

دقت در گرامر و نقطه‌گذاری

مسائل مربوط به نگارش پایان نامه دارای اهمیت هستند، باید توجه دقیقی به جزئیات شود. اشتباهات کوچک در پایان نامه می‌تواند بزرگ به چشم بیاد. پایان نامه باید به دقت غلط گیری و اصلاح شود تا غلط های چاپی، نقطه گذاری و نکات دستوری اشتباه آن به حداقل برسد.

 

رعایت ارجاعات به طور صحیح

ارجاعات باید به دقت بررسی شود و به طوری که جزئیات منابع و کارهای ذکر شده در بخش‌های مختلف پایان نامه هماهنگ باشد.

 

 

هدف کارگاه


نگارش اصولی یک پایان نامه از دغدغه های همیشگی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه است؛ دغدغه ای که از ترم های دوم و سوم شروع می شود و گاه حتی تا ترم های هفت و هشت هم، بدون آنکه به راه حل مشخصی برسد، ادامه پیدا می کند. این دغدغه وقتی جدی تر و عمیق تر می شود که دانشجو در جریان آماده سازی پروژه پایانی دانشگاه متوجه می شود حتی روی کمک های استاد راهنما هم نمی تواند حساب کند، چون اغلب اساتید آنقدر دغدغه و مشکل دارند که کمتر فرصت می کنند راهنمایی های لازم را در اختیار دانشجو قرار بدهند.

 

 

 

هم چنین، در مقاطع بالاتر تحصیلی، در دوران کارشناسی ارشد و بعد دکترا، دانشجو با بحران دیگری روبرو می شود و آن هم نوشتن پروپوزال است اینکه از کجا شروع کنند و به کجا برسانند. نوشتن پروپوزال، سخت ترین نقطه ی شروع کار پایان نامه ی ارشد و دکترا می باشد.می توان ادعا کرد اگر پروپوزالی مورد تایید استادان قرار بگیره حدود 40 درصد کار تمام شده است.

 

 

 

در کنار نوشتن درست پروپوزال و پایان نامه، مسئله ای که بیشتر دانشجویان از مواجهه شدن با آن واهمه دارند، ارائه پروپوزال یا پایان نامه است. 

 

 

 

به همین دلیل، ما کارگاهی را با موضوع «نگارش پایان نامه، پروپوزال و فن ارائه» طراحی کردیم تا دانشجویان به طور کامل با همه مسائل و مباحث اصلی در زمینه پایان نامه نویسی و اصول آن، پروپوزال نویسی و اصول آن  و در نهایت فن ارائه پروپوزال و دفاع از پایان نامه و باید ها و نبایدهای این حیطه آشنا شوند.

 

محورهای کارگاه


 

سرفصل های مهم این کارگاه عبارتند از:

 

 نگارش گزارشات و متون فنی

 نگارش مقالات کنفرانسی

 ارکان و اصول نگارش علمی پایان نامه

استخراج مقاله از پایان نامه

 اصول و نحوه نوشتن پروپوزال آکادمیک

 انتخاب عنوان و نکات مهم در نگارش بخش های مختلف

 ارجاع دهی و رفرنس نویسی

ارائه فنی و دفاع از پایان نامه

 نحوه انجام اصلاحات پایانی وتحویل نهایی پایان نامه

شرایط کارگاه نگارش پایان نامه، پروپوزال و فن ارائه

دقت نمایید که همه ارتباطات از طریق ایمیل انجام می شود و بعد از ثبت نام حتما ایمیل خود را برای اطلاعات تکمیلی چک کنید. فیلم های کلاس برای شرکت کنندگان 24 الی 48 ساعت بعد از هر جلسه ایمیل می گردد. مدرک برای متقاضیانی که بلیت های همراه با مدرک را خریده اند پست میشود پس حتما در ارائه آدرس و کد پستی دقیق کوشا باشید. نام و نام لاتین خود را برای صدور مدارک به صورت کامل، صحیح و در صورت دارا بودن بر اساس پاسپورت وارد نمایید.

 اعطای مدرک بین المللی از OxfordCert انگلستان

پشتیبانی نامحدود

حضور اساتید حرفه ای و پشتیبانی نامحدود (بعد از این وبینار در گروه های تخصصی عضو میشوید که استاد تا تسلط کامل شما پاسخگوی سوالات شما خواهد بود)

ظرفیت دوره محدود می باشد.

 این دوره بصورت "آنلاین" از طریق سایت skyroom برگزار می شود و قبل از شروع کلاس، لینک ورود به کلاس برایتان ارسال می شود.

 این کارگاه در 5 جلسه 3 ساعته شنبه ها و سه شنبه ها 24 مهر لغایت 8 آبان ماه از ساعت 17 الی 20 برگزار می گردد

 • 1

  فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران

  رزومه مدرس
 • 2

  مدرس کارگاههای نگارش فنی متون علمی

 • 3

  دارای 4 عنوان مقاله داخلی و بین المللی

 • 4

  همکار پژوهشی معاونت علمی ریاست جمهوری

 • 5

  همکار پژوهشی شرکت DHZ-Solution نروژ

سخنرانان

ابراهیم صانعی

دکتری روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی

حسین صانعی

دانش آموخته دانشگاه تهران و مدرس کارگاههای نگارش فنی متون علمی

برگزارکننده ها

گروه آموزشی پژواک دانش

نظرات

5
میانگین رای
100%
5 ستاره
100%
4 ستاره
100%
3 ستاره
100%
2 ستاره
100%
1 ستاره

ویژگی های دوره

 • زبان: فارسی

سانس ها

شروع پایان
مهر 24، 1400 17:00:00 آبان 08، 1400 20:00:00

تاریخ انقضاء

 • 1400/07/24 17:00:00 - تاریخ شروع 1400/08/08 20:00:00 - تاریخ پایان

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

اردیبهشت 31، 1400
ساعت 16:00:00
خرداد 21، 1400
ساعت 16:00:00
مهر 23، 1400
ساعت 18:00:00
آبان 20، 1400
ساعت 13:00:00